Czy MLM jest piramidą?

Przeglądając grupy na FB zauważyłem tendencję do nazywania, biznesów MLM, piramidami finansowymi, scamami i tym podobne. Postanowiłem napisać artykuł poruszający tę tematykę.

Na początek warto poznać definicję MLM = Multi Level Marketing – w skrócie jest to system poleceń, o strukturze piramidalnej, tak tak nie da się zaprzeczyć podobieństwa do piramid finansowych. Jednak legalny MLM różni się od piramidy tym, że ma realny produkt lub usługę i nagradza za ich polecanie. Jedne z najbardziej popularnych firm dystrybuujących w ten sposób swoje produkty to bez wątpliwości Oriflame i Avon jednak ostatnie lata to prawdziwy wysyp nowych, jednych lepszych, drugich gorszych, firm opartych o marketing sieciowy. Płacenie za polecanie produktów ma kilka plusów:

  • Firma płaci tylko za skuteczną reklamę
  • Każdy z nas może zarobić za coś co robi każdego dnia, czyli polecanie
  • Niższy koszt dystrybucji produktu

Żeby potwierdzić tezę o niższych kosztach dystrybucji produktu posłużę się przykładem:

W tradycyjnym modelu biznesu producent po wyprodukowaniu dobra magazynuje go i sprzedaje dystrybutorowi, dystrybutor nalicza swoją marżę, następnie sprzedaje go do hurtowni, która nalicza kolejną marżę, często produkt trafia do kolejnej lokalnej hurtowni, która znowu nalicza marzę, aby w końcu po doliczeniu kolejnej marży trafić do sklepu.

Zauważ ile jest pośredników, którzy muszą zarobić. Jak wygląda dystrybucja w MLM?

Producent wyprodukował jakieś dobro i sprzedał… Tobie. Tak, producent jest jednocześnie sklepem. Brak pośredników, dlatego firma jest w stanie zapłacić Tobie i osobom w strukturze pewne prowizje. Również z tego powodu często produkty w tym modelu dystrybucji są tańsze i lepszej jakości niż te na półkach w markecie.

Piramida finansowa nie ma produktu i jest bezpośrednio finansowana z pieniędzy uzyskanych przez nowych członków.

Czy warto zarabiać na MLM? Zapraszam do dyskusji w komentarzach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.